Druk książek czy włókiennictwo cechą charakterystyczną Łodzi

Wiele miast w naszym kraju ma pewne charakterystyczne cechy, które nasuwają nam się na myśl, gdy tylko ktoś wspomni o tym mieście. Tak Toruń, to Kopernik i pierniki, Kraków – historia i zabytki, Warszawa – stolica i świat polityki a Łódź, no właśnie… Jeszcze kilkanaście lat temu znakiem charakterystycznym tego miasta było włókiennictwo oraz poligrafia z drukarniami, no i chyba ulica Piotrkowska i filmówka. Dzisiaj wiele rzeczy uległo przemianie, zmiany dotyczą wszystkiego, także tych charakterystycznych cech. Wiele zakładów włókienniczych zniknęło, pozostały tylko kierunki studiów związane z włókiennictwem. Ulica Piotrkowska zmieniła się bardzo pod różnymi względami, przede wszystkim przestała być tą główną ulicą handlową, obecnie to Manufaktura króluje.

druk książek

źródło: http://catherineryanhoward.files.wordpress.com/

Poligrafia wciąż króluje w Łodzi?

Bez zmian, choć nie tak do końca została szkoła filmowa i poligrafia, tutaj widać pewne modyfikacje, które z pewnością daje się odczuć. Druk książek stanowił bardzo ważną część historii miasta, wiele osób związało się z pracą w wielu działających drukarniach. Pomagały w budowaniu tego wizerunku kierunki studiów ściśle związane z poligrafią. Dzięki nim Politechnika Łódzka zyskała wielu zadowolonych absolwentów.
Obecnie panująca w gospodarce sytuacja nie nastraja zbyt optymistycznie, wiele zakładów jest likwidowanych, druk książek nie przynosi już takich dochodów jak kiedyś. Niektórzy nawet twierdzą, że Łódź powoli umiera.
 

22

Dodaj komentarz